Beninben két éghajlat dominál. Délen trópusi klíma uralkodik, a hõmérséklet alig ingadozik, az átlag 28°C körül. A száraz évszak decembertõl áprilisig tart. Északon a Szahellel határos területeken alacsonyabb a páratartalom, de jóval melegebb is van. Legjobb idõszak, mindkét országrész meglátogatásához a decembertõl márciusig terjedõ idõszak. A legfõbb ünnep, a Függetlenség napja augusztus 1-én van, ami szintén kiváló alkalom a legnagyobb város, Cotonou, vagy a fõváros, Porto Novo felkeresésére.
Közlekedés az országon belül:
A nagy buszok hiánya miatt a közlekedés fõ eszközei a minibuszok és a Peugeot 504-es bozóttaxik. A taxi árak mérsékeltek, a 144 km-es út Abomeybe megközelítõleg 4 dollárba kerül. A minibuszok lassabbak, de negyedébe kerülnek a taxinak. Négy nagy taxiállomás van, de ritkán indulnak az állomásokról a városon kívülre, ezért célszerûbb a kocsikat a városból kifelé menet leinteni. Az állomásokról csak akkor indulnak városon kívülre, ha már tele vannak.
A vonatok Cotonouból Parakouba indulnak Bohicon (Abomey közelében) érintésével. Az út körülbelül kilenc órát vesz igénybe és mindkét irányba naponta egyszer, reggelente van járat. Minden másnap van esti vonat hálókocsival. A reggeli vonatra a másodosztályú jegy 45 USD, míg a hálókocsisra 115 USD. Autókölcsönzés a repülõtéren vagy a Sheraton szállónál lehetséges (cím a lap alján). Napi fix díjat kell fizetni a kilométer díj mellett, valamint a benzin költség is a kölcsönzõt terheli. Napi 200 km autózás körülbelül 110 USD-be kerül.
A tömegközlekedési eszközök rossz állapotban vannak, ugyanez mondható el a többi jármûrõl is, bár különbözõ arányban új autók is közlekednek. A gépkocsivezetõk körültekintés nélkül vezetnek. Az utak, különösen a nagyobb városokon kívül rosszak, éjszaka a városok elhagyását nem javasoljuk. Nappali közlekedés esetében is szerencsésebb, ha több autóval mozgó csoportok hagyják el a várost. Minden esetben érdemes információt gyûjteni, biztonságos-e a városokon kívüli kirándulás. Közlekedéshez a nagyobb szállodákban bérelhetõ autók használatát javasoljuk. Elõfordulhat, hogy az autóból való kiszállásra szólítanak fel fegyveres támadók, ilyen esetekben minden ellenállás nélkül át kell adni a jármûvet. Rendõrök szakaszonként ellenõrzéseket tartanak, de vannak álrendõrök is. Az útlevélrõl másolatot érdemes felmutatni az ellenõrzéseknél a vízum másolatával együtt. Értékesebb tárgyakat nem ajánlott magunkkal vinni, ezeket ellophatják.
Fényképezõgép és kamera használata elõtt engedélyt kell kérni, nem mindenhol szeretik az emberek, ha felveszik õket. A benzinkutak elosztása is egyenlõtlen, hosszabb útra javasoljuk egy kanna üzemanyag berakását a csomagtartóba.
Programlehetõségek:
Benint a kultúrák keveredése csodálóinak találták fel. Szervezett csoportok számára messze északon szafari parkokat (Pendjari és W park) alakítottak ki. A Pendjari park jobban megfelel a turista igényeknek, de csak december és április közepe között van nyitva. A parkban elefántok, vízilovak, bivalyok és oroszlánok vannak, de örülhetünk, ha néhány antilopot, varacskos disznót vagy egy-két majmot látunk belõlük.
A tengerpart csodálatos és kiválóan alkalmas fürdõzésre. Négy kilométerre keletre Cotonou központjától található a legjobb városi part. Biztonságos, tiszta és általában zsúfolt. 40 km-re nyugatra tökéletes tengerpart található Ouidahban (ami történetesen Benin vudu fõvárosa). A tökéletesnél is jobb, a még 40 km-re távolabb Grand Popo. A strandok elég biztonságosak, a homok ragyogó fehér és kristálytiszta a víz.
Városokról röviden:
Porto Novo
Habár hivatalosan a fõváros, a kormány székhelyét és intézményeit már régen átköltöztette a tõle 32 km-re nyugatra fekvõ Cotonouba. Mindazonáltal a maga 180 ezer lakosával megmaradt egy gyönyörû, történelmi városnak. A nigériai határ közelsége azt a benyomást kelti a városban, mintha sokkal több történne itt, mint valójában. Azért maradtak látnivalók, mint például a Grand Marché dAdjara, ahol dobokat, ruhákat, kosarakat és Benin legjobb fazekas termékeit lehet megvásárolni. A Musée Éthnographique de Porto Novo (Etnográfiai Múzeum) joruba tárgyak hatalmas gyûjteményével rendelkezik. Szintén ajánlott a brazil stílusban épült, díszes templom felkeresése, ami most mecsetként üzemel.
Cotonou
Benin nem hivatalos, igazi fõvárosa, a rabszolgaság eltörlése után fejlõdött igazán, amikor a benini, togoi és nigériai származású emigránsok visszatelepültek a környékre. A Jonquet utcát zenés, fényes bárok és éjszakai klubbok tarkítják. A klubbokban amerikai, nyugat-afrikai, sõt még kameruni ritmusokat is lehet hallani. Cotonou éttermek széles kínálatával rendelkezik, nemzetközi és hazai ételeket kínálva, a legjobbakkal a Grand Marché de Dantokpa mentén.
Ganvié
Cotonoutól nyugatra fekszik Ganvié városa 12 ezer lakosával, akik cölöpökre emelt bambuszkunyhókban laknak néhány kilométerre a parttól, a Nokoué tavon. A XVIII. században a Tofinu nép emelte a falut, védekezve a Fon és Dahomey királyságok támadása ellen, akiknek harcosai vallási hagyományok miatt nem léphettek a vízbe. Most házak, éttermek, boltok, sõt még szállodák is találhatók a cölöpökön, 2 méterre a víz felett. Legjobb, ha kora reggel vagy alkonyatkor keressük fel Ganviét. A helyiek ellenzik, hogy közelrõl fényképezzék õket, lehetõleg vegyük figyelembe kívánságukat.
Ouidah
Benin vudu központja Ouidah, mely Benin egyetlen kikötõje volt 1908-ig. Cotonou után a legnépszerûbb turista célpont. Kulturális és történelmi központ, itt található a Musée dHistoire dOuidah (más néven Vudu Múzeum), valamint több más múzeum és templom, továbbá a park, melyet Szent Erdõnek hívnak, valamint a szent, szimbolikus és történelmi jellegû Route des Esclaves (a Rabszolgák Útja). Ez utóbbi 4 km hosszan fut a várostól a partig, bálványok, szobrok és falvak között, azon az útvonalon, amelyen a rabszolgákat vitték a hajókra. Ouidah 40 km-re található Cotonoutól, a Togóba vezetõ fõút mentén. Megközelíthetõ Cotonouból taxival az Autogare Jonquet-tol; a viteldíj körülbelül fél dollár.
Abomey
Cotonou riválisa a legérdekesebb helyért folytatott versenyben. Abomey a Dahomey királyság elõzõ fõvárosa volt. A fõ látnivaló a helyreállított Fon Királyi Palota és a benne található múzeum. A legtöbb épületet eredetileg 1645-ben építették, majd a többségüket tûz pusztította el 1892-ben, de ami megmaradt lenyûgözõ látvány. A múzeumban vudu tárgyak, koponyák, portugál és helyi tárgyak láthatók. Fényképezni szigorúan tilos. Abomey legjobban Cotonouból közelíthetõ meg, taxival 2,5 óra.
forrás: benin.hu
|